Påsken är en glädjens högtid för Messias är uppstånden och Han har övervunnit världen.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. Gud har inte sänt sin Son till världen för att döma världen, utan för att världen ska bli frälst genom honom. – Joh 3:16-17
På påsken firar vi att Jesus segrade över synden och döden och öppnade himlens dörr. Han tog alla våra synder och sjukdomar på sig. Han blev ett offer för vår skull, för att ge oss evigt liv. Han lever nu och i evighet!
Vår Tablå är fullmatad med program som delar påskens budskap hela påsken på TV-kanalen.
Här nedan kan duhitta tips att se i Play-arkivet!
Nytt LIVE program – Premiär på Skärtorsdagen 2/4 kl 19:00-20:30
Premiär för en ny serie direktsända program från Uppsala och Göteborg med fokus på den personliga vandringen i tro. På skärtorsdagen möter Daniela och Martin Persin den välkände författaren och förkunnaren Åke Carlson. (Se Åke i serien Trons grunder )
Ny påskserie – Premiär mån 30/3 kl 18:10 på TV-kanalen.
De sju underverken i Jerusalem
Att Jesu blod utgöts sju gånger var inte någon slump. Var och en av dem, var en profetisk händelse som hade förutsagts långt tidigare och skedde enligt Guds vilja. Den nederländske pastorn och författaren Wilkin van de Kamp undersöker de sju platserna där Jesus utgöt sitt blod och avslöjar deras betydelse för oss idag.
Korsets andra sida: Stark dokumentär med dramatiserade inslag som granskar rättegången mot Jesus i ett nytt ljus. Vem korsfäste Honom och varför? På TV-kanalenlångfredagen den 3/4 kl 17:00. Därefter i repris kl 23:00. Den 4/4 kl 05:00 och kl 11:00.
Förstå pesach och sedermåltiden
Salaam Aleikum 20: Den före detta muslimen Yasser Andraus och den messianske rabbinen Jason Sobel förklarar sedermåltidens andliga dimensioner.
Rötter och reflektioner 17: Före pesach storstädas alla judiska hem och minsta smula av surdeg avlägsnas och bränns upp.
Rötter och reflektioner 18: Judarnas påskfest, pesach, pågår i sju dagar, och Jesu sista måltid med lärjungarna ägde rum under påsken.
Judiskt perspektiv på tro och liv 4:Bengt Mosesson berättar bland annat hur påskberättelsen, Haggadan, och sedermåltiden blir redskap för att överföra judendomens centrala läror och folkets historia från generation till generation.
Jesus – korsfäst och uppstånden:
Andakter med prästen Boris Salo. Varje dag från palmsöndagen till söndagen efter påsk på TV-kanalen.
Eld från Jerusalem 82:
Undervisning med Oren Lev-Ari. Den första påsken skulle Israels folk äta hela påskalammet och skynda sig att lämna Egypten. På samma sätt ska vi ta del av offerlammet Jesus och skynda oss att lämna vårt gamla liv.
Re-formation 2.0 3: Colin Urquhart predikar om Jesu sista måltid och Guds väldiga makt. Inledande sång med Ulf Christiansson.
Pilgrim Media 82: Cecilia Lind och Per-Arne Imsen talar om påskens budskap.
Seger i Jerusalem.
Vandra Jesu lidandes väg fram till uppståndelsens under. Guiden Iris Amoyal berättar om platserna och läser evangelietexter om det som hände. Pastor Michael Yaron kompletterar med undervisning och sång.
John Fenn – Från korset till uppståndelselivet. John Fenn undervisar om att leva i Guds uppståndelsekraft.
Och han sade till dem: ”Det står skrivet att Messias ska lida och på tredje dagen uppstå från de döda, och att omvändelse och syndernas förlåtelse ska förkunnas i hans namn för alla folk, med början i Jerusalem. Ni är vittnen om detta. Luk. 24:46-48
”Var inte rädd. Jag är den förste och den siste och den levande. Jag var död, och se, jag lever i evigheters evighet. Och jag har nycklarna till döden och helvetet.” Upp. 1:17-18
Jesus dog på ett kors för hela världens synd. Han betalade priset med sitt eget blod och öppnade vägen till Gud, Fadern, för alla människor. När Han mötte sina lärjungar efter sin uppståndelse från de döda, bad Han dem sprida nyheten om detta i hela världen. Läs mer här: Sprid världsnyheten att Jesus lever!
OP Bank, FI75 5780 4120 0163 54
Mottagare: Ristin Tuki ry
Referens: 8507
BIC: OKOYFIHH
Stöd genom att ringa (i Finland)
0600 10070 (10,14 € + lna)
Instruktioner: Lyssna till hela meddelandet så blir donationen gjord.
Insamlingstillstånd (i Finland)
Tillståndshavaren: Ristin Tuki ry
RA/2021/1717 Gäller från 1.1.2022 tills vidare. Insamlingsregion Finland förutom Åland. De insamlade medlen används för produktion och sändning av tv-program.
Telefon i Sverige:
Telefontid mån, ons, tors kl. 10-12
tel. 08 517 537 70
Telefon i Finland:
Telefontid mån, ons, tors kl. 11-13
tel. 0400 813 573
Vi har inte alltid möjlighet att svara i telefon. Lämna ett meddelande, skriv ett sms eller ett mail till respons(se e-post ovan) så hör vi av oss inom ett par dagar!
Post- och besöksadress:
Himlen TV7
Lastbilsgatan 9
754 54 Uppsala
– Från E4 (avfart 187 trafikplats Kumla) eller väg 282: Sväng in på Kumlagatan vid Preem. Tag första höger in på Lastbilsgatan. Tag första infarten till vänster vid Lambertsson och LKQ Attraco (f.d. Bildemo). Följ skogskanten till höger, Himlen TV7 ligger i den bortre byggnaden (position i Google maps). Gratis parkering.
– Närmaste busshållplats vid mackarna: Kumla (Uppsala) på www.ul.se
Våren 2026 slutar vi producera vårt tryckta nyhetsbrev Bakom kulisserna. Få programnyheter varje vecka i din inkorg i stället genom att beställa e-nyhetsbrevet Kanalnytt ovan!