Vi önskar er en härlig Kristi himmelsfärds helg!

image

Se program om Kristi himmelsfärd och Jesus återkomst!

Fyrtio dagar efter sin uppståndelse från de döda blev Jesus upptagen till himlen. Det stora löftet är att Han ska komma igen på samma sätt!

Apostlagärningarna berättar om himmelsfärden:
När [Jesus] hade sagt detta såg de hur han lyftes upp, och ett moln tog honom ur deras åsyn. Medan de såg mot himlen dit han steg upp, stod plötsligt två män i vita kläder hos dem. De sade: ”Galileer, varför står ni och ser mot himlen? Denne Jesus som togs upp från er till himlen, han ska komma tillbaka på samma sätt som ni såg honom stiga upp till himlen.” Apg 1:8-11

Och Markus delar Jesu egna ord om sin återkomst:
”Då ska man se Människosonen komma bland molnen med stor makt och härlighet.” Mark 13:26

Hitta fler program om detta i Play-arkivet på Temasök/Kristi himmelsfärd och Temasök/Jesu återkomst.

Se till exempel LUMO:s dramatiseringar av bibeltexten: Jesu tal om sin återkomst i Matteusevangeliet och Lukas beskrivning av himmelsfärden:

Missa inte heller programmen om Israels roll i den yttersta tiden vilka är högaktuella med tanke på dagens tillstånd i Mellanöstern. Programmen är inspelningar från en av Shalom över Israels sommarkonferenser och Sverigechef Daniela Persin är en av talarna: