Livet är värt att fira! Livets söndag 14 december 2025

image

Den tredje söndagen i december firas Livets söndag av större delen av kristenheten i Sverige. I år infaller den dagen den 14 december. Dagen infördes för att värna om livet både före vi föds men också innan vi dör. Rättigheten att få leva, människors lika värde oavsett sjukdom, ålder eller kön är viktig.

I tidningen Dagen skriver 76 kristna ledare i Sverige under en debattartikel  där de belyser att graviditet, barnafödande och familj bör vara något grundläggande gott. Daniela och Martin Persin från Himlen TV7 är två av undertecknarna!

Att få barn ska inte utgöra ett hinder för karriär eller frihet. Samhället bör vända sin inställning kring detta för att bl.a. främja barnafödandet. Livet är en ofattbar skatt och gåva som vi bör värna om.

Och inför döden ska människor inte behöva tvivla på att de är värda bästa tänkbara vård och omsorg från samhället och närstående. Sverige behöver hålla dörren stängd för alla former av dödshjälp!

 


Tycker du också att det här är en viktig dag?

Här finns tips på program eller filmer att se i vårt Play-arkiv: Temasök/Apologetik – Till livets försvar

Läs gärna mer om Livets söndag på tidningen ”Världen idag”.

Missa inte heller:  Michael Lathinen belyser tragiken kring abort och är mycket rak och forskningsbaserad i sitt uttalande på sin YouTube kanal: ”Jag kan inte hålla tyst”