Uppenbarelseboken – 1/9
Varför är Uppenbarelseboken full av symboler, hur kom den till, vad är dess syfte och hur är den uppbyggd? Det här klargör David Pawson i sin introduktion till denna fascinerande profetiska bok. (Avsnitt: 119 )
På TV-kanalen tis 20/10 kl 17:00. Därefter i vårt Play-arkiv.
Missa inte att lyssna till Davids otroligt intressanta undervisning. Har man lyssnat på en så vill man bara fortsätta att lyssna. Han är en otroligt duktig föreläsare och förkunnare. I serien Pawson har vi samlat hans undervisning kring olika grundläggande teman i den kristna tron.
Uppenbarelseboken – 2/9
Varför riktar sig breven i Uppenbarelseboken till sju församlingar i Mindre Asien? I seriens andra del belyser Pawson brevens innehåll utifrån deras geografiska, kulturella och historiska kontext.(Avsnitt: 120)
Tis 27/10 kl 17:00
Uppenbarelseboken – 3/9
När kommer händelserna i Uppenbarelseboken att inträffa? Svaret på frågan beror på hur man tolkar boken. I seriens tredje del går Pawson in på de olika tolkningsskolorna och utvärderar dem. (Avsnitt: 121)
Tis 3/11 kl 17:00
Uppenbarelseboken – 4/9
I seriens fjärde del får vi först en inblick i den himmelska scenen i kapitel 4–5 innan Pawson förklarar innebörden av de 21 världsomfattande katastroferna som beskrivs i kapitel 6–16. (Avsnitt: 122)
Tis 10/11 kl 17:00