Lita på Gud och hör Hans röst! Homes of Hope – aktiva kristna hem 3/6 och 7/6

image

Den här veckan på tisdag och lördag sänds två till nya program i serien Homes of Hope – aktiva kristna hem! Avsnitt 11 och 12

Avsnitt 11: Att stå på Guds löften – Tis 3/6 kl 20:15 på TV-kanalen
Låter vi tuffa omständigheter forma oss till det sämre eller det bättre? Om vi står på Guds löften oavsett stormen, ger vi den Allsmäktige en chans att visa vem Han är. Charles Kridiotis undervisar.

Avsnitt 12: Att höra Guds röst och ledas av Anden – Lör 7/6 kl 20:15 på TV-kanalen
Vi lever ofta i ett ständigt brus av budskap och röster i våra hem. Hur kan Gud tala till oss i vardagen och hur känner vi igen Hans röst? Patrik Sandberg vägleder och ger praktiska tips.

 

Efter sändning ser du avsnitten från Homes of Hope – aktiva kristna hem samlade i Play-arkivet.

Homes of Hope är ett initiativ för att inspirera och utrusta troende att bygga Guds rike i sina hem och i vardagen. Visionsbäraren Patrik Sandberg startade arbetet efter att han i en syn fått se Herren beröra tusentals svenska hem med sin närvaro. I programmet Bakom kulisserna på Himlen TV7 (mars 2025), berättar Patrik själv om visionen för det här arbetet. Se intervjun med honom vid 02:55 i programmet i Play-arkivet här!

Homes of Hope är ett arbete som vill aktivera kristna hem i vardagen. Det bygger på fem grundpelare: Bibeln, Bön, Tillbedjan, Relationer och Evangeliet. Du kan läsa mer om Homes of Hope och hitta resursmaterial på www.homesofhope.nu