Sista avsnittet i serien Homes of Hope – aktiva kristna hem 17/6

image

Nu sänds det sista programmen i serien Homes of Hope – aktiva kristna hem!

Avsnitt 15: Dela din berättelse – Tis 17/6 kl 20:15 på TV-kanalen
Hur blir vi aktiva i att nå människor med evangeliet i vår vardag? Patrik Sandberg ger praktiska tips kring hur vi kan dela vår berättelse, be om Guds ledning och förmedla HOPP till vår omgivning.

Efter sändning ser du avsnitten från Homes of Hope – aktiva kristna hem samlade i Play-arkivet.

Homes of Hope är ett initiativ för att inspirera och utrusta troende att bygga Guds rike i sina hem och i vardagen. Visionsbäraren Patrik Sandberg startade arbetet efter att han i en syn fått se Herren beröra tusentals svenska hem med sin närvaro. I programmet Bakom kulisserna på Himlen TV7 (mars 2025), berättar Patrik själv om visionen för det här arbetet. Se intervjun med honom vid 02:55 i programmet i Play-arkivet här!

Homes of Hope är ett arbete som vill aktivera kristna hem i vardagen. Det bygger på fem grundpelare: Bibeln, Bön, Tillbedjan, Relationer och Evangeliet. Du kan läsa mer om Homes of Hope och hitta resursmaterial på www.homesofhope.nu