Trettondagen påminner om de vise männen som kom från Österlandet för att hylla den nyfödde Kungen. (Matt 2). I tre avsnitt av Kungen kommer har du chans att lyssna till Tom Craig, som bott 30 år i Mellanöstern och träffat kristna från de områden de vise männen antas komma ifrån.
Vad säger Guds Ord om folken och länderna i Mellanöstern under tiden före Jesu återkomst? Missa inte samtalen mellan Tom Craig och Sverigechef Daniela Persin om Jesajas och Sakarjas profetior – med särskilt fokus på löftena i Jes 19:23-25:
På den dagen ska det finnas en banad väg mellan Egypten och Assyrien, och assyrierna ska komma in i Egypten och egyptierna in i Assyrien, och egyptierna ska tjäna Herren tillsammans med assyrierna. På den dagen ska Israel vara den tredje vid sidan av Egypten och Assyrien, en välsignelse mitt på jorden. Herren Sebaot ska välsigna dem och säga:
Välsignat är Egypten, mitt folk,
och Assyrien, mina händers verk,
och Israel, min arvedel!
KUNGEN KOMMER
Tre avsnitt med Tom Craig
Egypten, Assyrien och Israel tjänar Herren
Sön 5/1 kl. 20.30 på TV-kanalen
Kärleken tilltar för brudeskaran
Sön 12/1 kl. 20.30 på TV-kanalen
Världens blickar vänds mot Jerusalem
Sön 19/1 kl. 20.30 på TV-kanalen
Avsnitten spelades in 2022. Du kan även se programmen och hela serien när du vill i Play-arkivet här
Som vanligt i denna serie finns bibelorden som nämns samlade i en pdf för varje avsnitt här. Till dessa tre finns även en böneguide!