Den Sonen gör fri är verkligen fri – Tillsammans ber vi LIVE mån 26/5

image

Måndag 26/5 möts vi igen i Tillsammans ber vi LIVE! Tema: Den Sonen gör fri är verkligen fri.

Det finns frihet i Jesus Kristus! ”Han  bar våra synder i sin kropp upp på korsets trä, för att vi skulle dö bort från synderna och leva för rättfärdigheten. Genom hans sår är ni helade” (1 Petr 2:24).

Kvällens gäster Per Azrang och Joakim Bergman har personligen upplevt hur Jesus lett dem ut i frihet. Nu kommer de till studion för att dela med sig av sina erfarenheter och stå med dig i frimodig bön om frihet och genombrott för dig eller människor i din närhet. Programledare är Emanuel Norén

Vi ber förstås också för behov på andra områden av livet. Kom med förväntan att Gud ska gripa in!

Välkommen att skicka in dina böneämnen via:

  • himlentv7.se/forbon (här kan du vara helt anonym om du vill)
  • mejl till forbon@himlentv7.se
  • meddelande på Messenger
  • meddelande på Instagram
  • offentlig kommentar på Facebook (till inlägget med trailern eller under sändningen)

Med hjälp av våra frivilliga bakom- och distansförebedjare ber vi för alla böneämnen som kommer in, i eller utanför programmet.

TILLSAMMANS BER VI LIVE
TEMA: Den Sonen gör fri är verkligen fri
Mån 26/5 kl. 19-21 på TV-kanalen och Facebook
Efter sändning i Play-arkivet här: Tillsammans ber vi LIVE

 

KOMMANDE SÄNDNINGAR
2/6 – Tema: Jesus helar idag. Med Emanuel Norén, Patricia Ask och Samuel Liljeblom.
9/5 – Tema: Frihet från depression. Med Stefan Eriksson, Charlotte Adelsberg och Maritha Hansson.

Tillsammans ber vi LIVE är ett direktsänt förbönsprogram med roterande team och fokus på olika teman varje gång. Förvänta dig en kväll med undervisning, vittnesbörd, förbön och lovsång i den Helige Andes närvaro. Välkommen med och be i Jesu namn för dina och andras behov!